گروه: بین الملل
تاریخ: ۱۹:۴۷ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
مسکو: انگلیس مقابله با روسیه را انتخاب کرده است

به گزارش گروه بین‌الملل سپندنیوز به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که دولت انگلیس مقابله با روسیه را انتخاب کرده است.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که تصمیمات دولت انگلیس اقداماتی تحریک آمیز و بی‌سابقه است.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس روز چهارشنبه اعلام کرد ۲۳ دیپلمات روسیه را به دلیل شدت گرفتن تنش‌ها در مناسبات دو کشور بر سر مسمومیت یک جاسوس دوجانبه روس‌تبار اخراج می‌کند.

«سرگئی اسکریپال»، سرهنگ بازنشسته اطلاعات ارتش روسیه به همراه دخترش که در انگلستان زندگی می‌کنند هفته گذشته در یک مرکز خرید در شهر «سالیزبری»، در حدود ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی لندن درحالی که از هوش رفته بودند روی یک نیمکت پیدا شدند. حال هر آنها دو وخیم است. انگلیس مدعی است که این دو توسط یک گاز اعصاب که در روسیه تولید می‌شود مسموم شده‌اند.

«سرگئی اسکریپال» ۶۶ ساله در گذشته جاسوس انگلستان هم بوده و در سال ۲۰۱۰ میلادی در یک تبادل جاسوس آمریکا و روسیه آزاد شد و به بریتانیا نقل مکان کرد. در آن معاوضه، مسکو چهار جاسوس خود را با ۱۰ جاسوس آمریکا مبادله کرده بود.

ترزا می در سخنرانی خود در پارلمان، دیپلمات‌های روسیه را «افسران اطلاعاتی اعلام‌نشده» این کشور خواند و گفت که آنها باید ظرف یک هفته آینده خاک انگلستان را ترک کنند.
نخست‌وزیر انگلستان تأکید کرد این کشورش، در سال‌های آتی برای کاستن از توان اطلاعاتی روسیه تلاش خواهد کرد.

پیش از این، انگلیس سفیر روسیه را احضار کرده و خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی حمله به اسکریپال شده بود. گفته می‌شود سفیر روسیه به انگلستان هشدار داده در صورت اخراج دیپلمات‌های روس، مسکو به این اقدام پاسخ خواهد داد.

انتهای پیام/.

پاسخی بگذارید