تاریخ: ۱۴:۳۷ :: ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
انگلیس: ارتش میانمار عامل اصلی خشونت سیستماتیک علیه مسلمانان روهینگیا است

به گزارش گروه بین الملل سپندنیوز به نقل از خبرگزاری آناتولی، مارک فیلد معاون وزیر خارجه انگلیس در امور آسیا و اقیانوسیه پس از انتشار گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل در میانمار درباره کشتار مسلمانان روهینگیا توسط ارتش این کشور، بیانیه ای صادر کرده است.

در این بیانیه آمده است: گزارش کمیته حقیقت یاب سازمان ملل درباره حقوق بشر ، نقض مخوف حقوق بشر در میانمار را تایید کرده است، این گزارش همچنین این مطلب را تایید می کند که ارتش میانمار باید به خاطر خشونت سیستماتیک و گسترده علیه مسلمانان روهینگیا سرزنش شود.

در این گزارش آمده است: میانمار اجازه دسترسی بازرسان سازمان ملل به مناطق بحران زده استان راخین را نمی دهد و مانع از تحقیقات مستقل و بیطرفانه سازمان ملل درباره تخریب حداقل ۳۱۹ روستا شده است.

فیلد افزود: یافته های گزارش سازمان ملل اهمیت تحقیقات شفاف درباره این اتفاقات هولناک را نشان می دهد و من از مقام های میانمار می خواهم تا در تصمیم خود برای عدم همکاری با کمیته حقیقت یاب سازمان ملل بازنگری کرده و به آنها اجازه دسترسی فوری به مناطق بحران زده استان راخین را بدهند.

وی همچنین از مقام های میانمار خواسته است تا تحقیقات مستقل و معتبری را درباره اتهامات وحشتناک مطرح شده علیه ارتش میانمار انجام دهد و عاملان اصلی موارد نقض حقوق بشر را مجازات کند.

معاون وزیر خارجه انگلیس افزود: این بسیار مهم است که آوارگان روهینگیا بدون گرفتن ضمانت های کافی نسبت به حمایت از حقوق بشر از سوی دولت میانمار ، به این کشور بازگردانده نشوند. انگلیس نیز کاملا متعهد به کمک برای پایان دادن به این بحران انسانی است .

بر اساس اعلام پزشکان بدون مرز بیش از ۹ هزار مسلمان روهینگیا از اواخر اوت تاکنون کشته شده اند.حدود ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا از اواخر اوت تا کنون به خاطر سرکوب وحشیانه و خونین نیروهای امنیتی و ارتش میانمار مجبور به فرار به سوی مرزهای بنگلادش شده اند.

آوارگان روهینگیا حاضر به بازگشت به میانمار نیستند مگر آنکه امنیت آنها تضمین گردد و میانمار به وعده های خود برای اعطای حقوق شهروندی به آوارگان روهینگیا عمل کند. آنها همچنین خواستار آن شده اند که خانه ها، مدارس، مساجدی که توسط ارتش میانمار تخریب یا به آتش کشیده شده، بازسازی شود.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید